Néphagyományaink nyomában

Úrhidán indult útjára a Fejér Megyei Népzenei Egyesület új, „Népművészet a mozivásznon” című programsorozata. A jelenlévők ismeretterjesztő előadásnak és táncbemutatónak lehettek részesei, az est a Barátság mozi kertmozijával zárult: a közönség a Seveled című magyar romantikus vígjátékot láthatta a szabadidőparkban.

Az egyesület tavaly nyert pályázati támogatást a programsorozatra, amelynek középpontjában a néptánc, és a 90 éve született Pesovár Ferenc néprajz-, néptánc- és népzenekutató munkássága áll. A nézőtéren helyet foglalókat Majoros Andor, az Alba Regia Táncegyüttes művészeti menedzsere köszöntötte házigazdaként, kettős minőségben is: nemcsak a rendezvény moderátoraként és előadójaként, hanem úrhidaiként is. Mint mondta, 2009 óta él családjával a Fejér megyei településen, és nagyon örül, hogy épp ez a programsorozat első állomása.

IMG_4031_660

Előadásában elsőként személyes élményeit osztotta meg Pesovár Ferencről, aki 1957 áprilisától haláláig a székesfehérvári Szent István Király Múzeum néprajzos muzeológusa, osztályvezetője volt, emellett a jelenlegi Alba Regia Táncegyüttes elődjénél népviselet-néprajzi tanácsadóként dolgozott. Mint mondta, kisgyerekként óriási hatással voltak rá azok a táncházak, amelyekben a neves néprajzos is aktívan közreműködött.

IMG_4055_660

Pesovár Ferenc munkásságát áttekintve elsőként azt emelte ki, hogy az ötvenes évek végén elkészítette Alap néptánc-monográfiáját. Az alapi ugrós- és kanásztánc a maga nemében egyedülálló a táncnemek között – a mai este első táncbemutatója is egy alapi tánc volt, amelyet Majoros Róbert, az Alba Regia Táncegyüttes művészeti vezetője és Majorosné Szabó Veronika, az együttes munkatársa mutatott be a Szedtevette zenekar muzsikájára. Az este folyamán a közönség láthatott még Perkátán gyűjtött táncot és más mezőföldi táncot is.

IMG_4142_660

A néprajzkutató gyűjtései az egész magyar nyelvterületre, sőt Kelet-Európára is kiterjedtek. Kiemelkedő jelentőségűek Erdélyben végzett néptánc- és népzenei kutatásai is – ezekről beszéltek a Fejér Megyei Népzenei Egyesület által régi dokumentumfilmekből összeállított kisfilm szereplői. A filmben Pesovár pálya- és munkatársai, valamint a Szent István Király Múzeum korábbi vezetői mellett megszólalt például Jancsó Miklós filmrendező is.

IMG_20200906_181344_660

Az est kertmozival zárult: a Barátság mozi a Seveled című romantikus vígjátékot hozta el Úrhidára, Mészáros Béla, Tenki Réka és Básti Juli főszereplésével, Orosz Dénes rendezésében. A kertmozi program része egy zöld kezdeményezés is: a mozi munkatársai csatlakoztak az „Ültess egy fát!” mozgalomhoz, így azokon a helyszíneken, ahol erre lehetőség van, egy-egy facsemete őrzi az ottani vetítés emlékét – az úrhidai szabadidőparkban egy vérszilva került a földbe.

A sorozat következő állomása szeptember 10-én, csütörtökön a Barátság moziban lesz, iskolai csoportok számára – „kültérre” legközelebb szeptember 13-án, vasárnap megy a program: Kőszárhegyen, a Piac téren 19 órakor kezdődik a néprajzos, néptáncos, kertmozis este.

A rendezvénysorozat a Csoóri Sándor Program támogatásával, a Népművészet a mozivásznon – Fejér megyei szakmai napok című, CSSP-E-MEGYEI-2019-0020 számú projekt keretében valósul meg.

További időpontok és helyszínek:

Szeptember 10., csütörtök 9.00: Székesfehérvár, Barátság mozi (iskolai csoportoknak)

Szeptember 13., vasárnap 19.00: Kőszárhegy, Piac tér

Szeptember 20., vasárnap 18.30: Zámoly, Füzes közösségi tér

Szeptember 24., csütörtök 9.00: Székesfehérvár, Barátság mozi (iskolai csoportoknak)

Szeptember 26., szombat 18.30: Dinnyés, Dinnyési Templomkert Hagyományőrző Turisztikai Központ

Szeptember 27., vasárnap 18.30: Sárkeresztúr, Bella István Művelődési Ház és Könyvtár udvara

 

  
Címkék: